˝Ment-e
A könyvek által a világ elébb? ˝
Kérdezi Vörösmarty A gondolatok a könyvtárban című híres versében. Olvasók, könyvtárosok hittel valljuk, igen! Én is ezért választottam annak a rovatunknak címéül, amelyben könyveket szeretnék bemutatni és ajánlani.
Az első könyvnek, amelyet ismertetni szeretnék a szerzői, nemcsak ebben az állításban hisznek, hanem abban is, hogy a könyvek amellett, hogy a világ javára válnak, az embert, az egyént magát is szolgálják. A könyv, az olvasás jótékony hatással van a személyiség kialakulására, fejlődésére, segítséget nyújt szellemi, lelki problémák orvoslására.
A BIBLIOTERÁPIA KÖZELRŐL című műben Bartos Éva és szerzőtársai, Horváth Judit, Magyarné Fekete Katalin bemutatják az elméleti tanulmányokon, külföldi gyakorlati tapasztalatokon alapuló saját módszerüket, amelyet a biblioterápia ismereteinek elsajátítása és a gyakorlatban való alkalmazása céljából dolgoztak ki.
A biblioterápia egyszerűsített meghatározása: „Válogatott olvasmányok használata terápiás célokra a gyógyításban és pszichiátriában; valamint segítség a személyes problémák megoldásában irányított olvasással”.
A biblioterápia hazai megismertetésében Bartos Évának kiemelkedő szerepe van. A kezdeti lépésektől kezdve az Oláh Andor Biblioterápiás Társaság megalapításáig elméleti és gyakorlati munkával fáradozott a bibliterápia széleskörű hazai elterjesztésében. A Biblioterápia közelről című könyvben Szávai Ilona készített interjút Bartos Évával, amiből megismerhetjük a biblioterápia kialakulásának és jelenlegi helyzetének állapotát, a vele foglalkozó intézményeket, lehetőségeket is.
A Bibliográfia közelről bemutatja „ A szentendrei modell” –t is, amely egy komplett képzési program, megírják a megvalósítása során összegyűjtött tapasztalatokat, a szakemberek és a képzésen részt vevők véleményét.
Olvasásra ajánlom, szakembereknek és könyvet szeretőknek, olvasóknak. Billédi Ibolya
A biblioterápia közelről. A szentendrei modell.
Szerk. Bartos Éva. Pont Kiadó. Bp. 2020.