A múlt évben nagy vihart kavaró könyv jelent meg, mesekönyv, amelyet gyermekeknek ajánlottak a szerzők, kiadók. A mese arról szól, hogy a királyfi beleszeret a királyfiba és boldogan élnek, míg meg nem halnak. Nagy csata kerekedett, menny dörgött, villámok csapkodtak a kérdés felett, mikor és hogyan értesüljön a kiskorú gyermek a homoszexualitásról.
Természetesen nem a könyv irodalmi értéke, neveléstani szükségessége uralta a vitát, pedig egy könyv tekintetében az lenne az elsődleges. Végül azzal csendesedett le vihar, hogy a kérdés megismertetése a gyermekkel elsősorban a szülők feladata és kötelessége.
Ez a vita jutott az eszembe, amikor a kezembe került egy gyermekeknek szánt könyv, amely a halál köré csoportosított szebbnél szebb verseket tartalmaz.
Felhőpárna. Versek léten innen és túl. a könyv címe.
Én ezt a könyvet melegen ajánlom minden szülőnek, nagyszülőnek. Nemcsak a gyönyörű köntösbe öltöztetett megkapó versek olvasására, hanem annak érdekében is, hogy segítségül szolgáljon az elmúlásról való beszélgetéshez a gyermekekkel. Nem könnyű a halálról beszélgetni, hiszen kimondva, kimondatlanul a félelem ott rejtezik a felnőttekben is és sokszor úgy gondolják, hogy a gyermeket óvják, ha nem beszélnek róla. Ismerek családokat, akik a gyermekeket nem viszik ki a temetőbe.
A Felhőpárna antológia kiváló alkalmat ad a téma megbeszéléséhez.
Kiválasztottam egyet a sok magkapó vers közül, biztatónak:
Simon Réka Zsuzsanna verse
Az angyalok néha átlátszóak,
Azért nem láthatjuk őket,
amikor este átsuhannak a szobán.
Halkan duruzsolnak,
és meséket rajzolnak a szívekbe,
hogy csituljanak a zajok.
Hablepény mellé
bodzateát szürcsölgetnek,
és telekacagják az ég minden sarkát.
Kiterített szárnyakkal ülnek a felhők közepén,
és arról beszélgetnek egymással telefonon,
hiszünk-e bennük.
Jó olvasást, jó beszélgetéseket kívánok. Billédiné Ibolya
( Felhőpárna. Bp. 2021 Petőfi Kulturális Ügynökség.)