A Parlamentben jártunk.
„A mesterséges intelligencia (MI) kétélű fegyver” címmel rendezte meg a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség a Keresztény Civil Szervezetek Országos Fórumát, immár 27-ik alkalommal 2024. október 28-án.
A konferencia a Parlament Felsőházi termében kapott helyet. A rendkívül fontos, napjainkban különleges figyelmet érdemlő esemény levezető elnöke Strommer Pál, a Piarista Diákszövetség elnöke volt.
A tanácskozáson a legújabb technológia etikai, egészségügyi és szabályozási kérdéseinek többoldalú megvilágítása volt a cél.
A „civil parlament” ülését Harrach Péter, az MKDSZ elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy az MI máris beláthatatlan változásokat hozott. „Félni kell az MI-től? Nem, de az embertől igen” – jelentette ki a kereszténydeamokrata politikus, aki ennek kapcsán a katolikus egyház társadalmi tanítását is felidézte.
Hollik István országgyűlési képviselő (KDNP) szintén az új technológia etikai és szabályozásai dilemmáit emelte ki, „megkérdezve” magát a mesterséges intelligenciát is. A kereszténydemokrata politikus szerint nemzeti érdekünk, hogy a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőséget kiaknázzuk, de arra is oda kell figyelni, hogy a társadalmi veszélyeit ki tudjuk védeni. Ebben a Kereszténydemokrata Néppárt kezdeményező szerepet vállal – hangsúlyozta.
Dr. Cserey György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai kar dékánja elemezte a mesterséges intelligencia előnyeit és hátrányait, összevetve az ember képességeivel „ Az emberi kreativitás isteni ajándék” Minden eszköz használható jóra, vagy rosszra , hangsúlyozta. Külön elemezte a gépi tanulás működését, erkölcsi és filozófiai kérdéseket figyelembe véve.
Dr. Dringó-Horváth Ida egyetemi docens, a Károli Gáspár Református Egyetem Oktatásinformatikai Továbbképző Központjának vezetője az MI oktatási összefüggéseiről beszélt, különös tekintettel a felsőoktatásra. Kiemelte, hogy a tanulás támogatását többféle jól megválasztott technikai eszközzel lehet eredményessé tenni.
Dr. Tóth András habilitált egyetemi docens, a Károli Gáspár Református Egyetem újonnan felállított Digitális és Technológia Tanszékének vezetője a közösségi média térhódításáról, és abban a mesterséges intelligencia szerepéről tartott előadásában rámutatott a rendkívüli anyagi haszonszerzésről. A MI felhasználható a társadalom befolyásolására, tönkre tételére is. Az egészséges társadalomnak nem elutasítani, hanem mértékletességet tanúsítva használni kell a mesterséges intelligenciát.
Dr. Oberfrank Ferenc, az MTA Köztestületi Igazgatója, egyetemi docens rendkívül élvezetes példákkal és idézetekkel világította meg az ember és technika viszonyát. „ Az ember több annál, mint ami róla tudható”. megvilágította , hogy a mesterséges intelligencia hogyan tudja szolgálni és rombolni az egészségünket.
Dr. Prószéky Gábor Széchenyi-díjas programtervező matematikus, egyetemi tanár, a Nyelvtudományi Központ főigazgatója a mesterséges intelligencia és a nyelv kapcsolatáról tartott érdekfeszítő előadást.
Tahyné Dr. Kovács Ágnes egyetemi docens, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Környezetjogi- és Versenyjogi Tanszékének tudományos főmunkatársa a mesterséges intelligencia jogi szabályozásának dilemmáit ismertette. Kitért a reklámok manipulatív hatásaira, sértik az emberi jogokat. Különös figyelmet kell fordítani a gyermekek jogaira.
Billédi Ibolya